07.11.2017 - Listopad 2017 - Dva balonky

Opět se hlásíme všem rodičům a přátelům naší třídy,

máme pocit, že nám ten čas nějak rychle běží. Další tři týdny plné her, poznání a zábavy jsou opět za námi. Tuto dobu nás provázela pohádkaDva balónky“. Pevně věříme, že když se zeptáte svých dětí, budou alespoň trošku vědět, o čem tato pohádka je.

Příběh nás provázel světem větru a všeho co létá, ale také vztahy mezi dětmi a lidmi. Důležitosti slušného chování a také vzájemné úcty a pochopení.

V prvním týdnu jsme zjišťovali, jaký může být vítr, jak nám může pomoci a jak uškodit. Podzimní počasí bylo při nás a ukázalo nám, jaký vítr je a jakou může mít sílu. Prováděli jsme pokusy se vzduchem. Vyzkoušeli, co všechno může létat a co ne. Tvořili jsme draky z hedvábného papíru (starší děti) a také jednoho společného s mladšími dětmi s přírodního materiálu.  Papírové větrníky jsme připoutali k radiátorům ve školce a pozorovali, jak je teplý vzduch dokáže roztočit – to byl tedy objev.

Další dva týdny jsme poznávali ptáky. Naučili jsme se některé, kteří odlétají do teplých krajin a také ty, kteří tady s námi přečkávají zimu. Snažili jsme se je vyhledávat na obrázcích, v knihách a časopisech. Vyprávěli si o jejich tvaru, částech těla, barvě. Řekli jsme si čím, se živí a proč nás někteří na zimu opouštějí. Čím bychom mohli ty, kteří zůstanou krmit a co jim bude chutnat. Společně jsme si s panem stolařem smontovali dřevěné krmítko pro ptáčky – to byl zážitek.

Celou dobu jsme pracovali na našich vyjadřovacích schopnostech. Snažili se mluvit v celých větách. Zopakovali jsme si naše pravidla soužití ve školce. Zdůrazňovali roli kamarádství a snažili se předcházet slovním šarvátkám starších chlapců. Hráli jsme si na ptáčky a draky. Pohybové hry: „Dračí hnízda, Všechno létá co má peří, Vlaštovky, Zobání“. Tvořili jsme strom plný vran, ptáčky u krmítka, vlaštovky na drátech.

Naučili jsme se básničku Vítr“. Básničku s pohybem. Zpívali jsme písničku Vlaštovičko leť ". Tancovali taneček „Vrabeček a sýkorka“. Cvičili jsme v překážkové dráze. Hráli dračí pexeso. Určovali jsme co je více a co méně, zkoušeli pískat jako ptáčkové. Zahráli si sluchovou hru „Ptáčku jak zpíváš“. Také jsme pracovali na některých pracovních listech. Ruku jsme si procvičovali kreslením do písku a určitě bychom si vzpomněli i na jinou zábavu, kterou jsme zažili. A protože nám počasí většinou přálo, užili jsme si plno zábavy i v přírodě.

Přejeme všem krásné studené dny podzimu,

paní učitelky ze Sluníček

Jarmila Gramesová a Daniela Haubeltová