07.11.2017 - Říjen 2017- Jak si zajíc, vrána a ježek rozdělili jablko

Vážení rodiče,

čas nám plyne a už jsou za námi další tři týdny, kterými nás provázela pohádka

„Jak si zajíc, vrána a ježek rozdělili jablko“. Jak už sám název napovídá, je to doba sklízení ovoce, a to bylo také našim hlavním tématem.

Nejdříve jsme si povídali o podzimu a jeho znacích. Děti se naučily poznávat některé druhy ovoce, ale také zeleniny. Grafickým cvičením si procvičily horní a dolní oblouk. Seřazovaly obrázky a předměty podle velikosti. Dbáme na správnou výslovnost při převyprávění pohádky podle obrázků a samozřejmě na rozvíjení slovní zásoby. Snažíme se zapojovat do vyprávění také menší děti, které ještě mají ostych. A učíme děti mluvit v celých větách.

Jemnou motoriku jsme si procvičovali na modelování ovoce z plastelíny. Trhání a lepení papíru do tvaru jablíčka. Starší děti ještě mačkaly papírové kousky a tvořily ohryzky jablíček. Tvořili jsme ježky z různých materiálů.

Hrubou motoriku děti procvičovaly házením, chytáním a kutálením míčů. Také se učily házet na cíl a trefovat do koše.

Rozvíjeli jsme smysly při poznávání druhů ovoce, nejdříve jsme si je ohmatali, očichali, ochutnali a nakonec si správnost odpovědí zkontrolovali zrakem. Děti s velkým nadšením uvítaly přípravu Jablkového dortu. Umývali jsme jablka, krájeli a strouhali, s pomocí paní učitelky uvařili jablka s pudingem. Rovnali jsme piškoty do formy a zalévali hmotou. To bylo mlsných jazýčků a to čekání do druhého dne bylo dlouhé. Ale dort se nám opravdu povedl.

Početní představy jsme procvičovali na počtech přírodnin.

Dělali jsme rozcvičku s říkadlem. Zpívali písničkyPod naším okýnkem a s tanečkem takéMyška tanečnice. Některé děti se naučily několik básniček Ježek, Podzim, Foukej, Vezmi žlutou … a jednu ježčí před čtením pohádky.“

Hráli jsme různé hry: Ovocný koš, Nikdo nezůstane sedět, Hry s padákem, Hry, v kterých musí děti reagovat na signál, Hry s míči – velké jablko honí malé a další.

V angličtině si děti učily slova velký x malý a procvičovaly slovíčka na písničkách.

Školku navštívilo divadlo s představením Veverka Terka, myška Klárka a skřítek Naschválníček. Představení dětem přiblížilo některá pravidla chování a etikety. Moc se nám to líbilo.

Když je podzim, tak k němu neodmyslitelně patří také DRAKIÁDA. Ta se u nás uskutečnila a trošku nás mrzelo, že se nás sešlo tak málo, ale alespoň vidíme, jaký je o akce ve školce zájem. Ale úsměvy na tvářích nám vykouzlila skupina létajících draků a hlavně to, že jsme si udělali pěkné odpoledne. Musíme poděkovat všem, kteří si udělali čas, a také těm, kteří připravili diplomy, odměny a občerstvení. Opravdu moc děkujeme J.

Na závěr bychom Vám rádi připomněli, že školka bude v období podzimních prázdnin ve škole 26.10. a 27.10. uzavřena. Přihlásilo se nám jen málo dětí, které by do školky přišly. Děkujeme za pochopení a vstřícnost.

Krásné podzimní dny plné pohody Vám přejí paní učitelky ze Sluníček

Jarmila Gramesová a Daniela Haubeltová