05.07.2016 - Tradiční kuchyně I.

V tomto roce 2016 si naše školní kuchyně dala za úkol držet se mimo jiné i tradičních jídel české kuchyně a navázat tak na tradice našich předků. Budeme se dozvídat zajímavosti o tom, jak se v minulosti v českých zemích lidé stravovali, neboť i pro nás může být prospěšné tyto pokrmy zařadit do našeho jídelníčku. Dětem se navíc přiblíží minulost a tradice jejich domoviny.

ČESKÉ ZVYKY, TRADICE a KUCHYNĚ

Tradice a zvyky jsou předávány z generace na generaci a jsou kulturním dědictvím každé země. S tradicemi je propojena také gastronomie a pro ni typické pokrmy.

MASOPUST - tak bylo kdysi dávno nazýváno období mezi svátkem Tří králů až do Popeleční středy. Dnes pod pojmem masopust rozumíme třídenní lidový svátek před Popeleční středou. Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená něco jako „dát sbohem masu“ než začne půst. Toto období se vyznačuje pořádáním průvodu masek, lidovými zábavami a veselicemi. Masopust byl zakončen tradičním „pochováním basy“ o půlnoci před popeleční středou. Pochování basy symbolizovalo na 40 dní konec veselí a radovánek.

Masopustní pokrmy byly poznamenány nadcházející postní dobou. Lidé si chtěli vynahradit dlouhý postní čas, který je čekal, a tak se dá říct, že si v tuto dobu dopřávali dobrého jídla. Typickými masopustními pokrmy jsou – koblihy, boží milosti, zabijačkové speciality /jelita, jitrničky, vepř. koleno/, houbový nebo škvarkový kuba.

POPELEČNÍ STŘEDA a POSTNÍ OBDOBÍ - tímto dnem začíná 40 denní postní období, které je přípravou na Velikonoce. Pro křesťany je popeleční středa dnem přísného půstu od masa z teplokrevných zvířat. Hlavní zásadou postní doby je střídmost, jak v jídle, tak v zábavě. Mezi postní jídla patří: luštěninové polévky, chlupatý knedlík s cibulkou, bramborák, různé kaše a placky, rybí pokrmy.

10. 2. 2016 Jsme v naší školní kuchyni připravili pro naše strávníky 600 masopustních smažených vdolečků.
Všichni si pochutnali, neboť se po nich "zaprášilo"!