Jídelna rezervace
Jídelna rezervace školka
Základní a mateřská škola spálov.

05.07.2016 - Tradiční kuchyně I.

V tomto roce 2016 si naše školní kuchyně dala za úkol držet se mimo jiné i tradičních jídel české kuchyně a navázat tak na tradice našich předků. Budeme se dozvídat zajímavosti o tom, jak se v minulosti v českých zemích lidé stravovali, neboť i pro nás může být prospěšné tyto pokrmy zařadit do našeho jídelníčku. Dětem se navíc přiblíží minulost a tradice jejich domoviny. 

ČESKÉ ZVYKY, TRADICE a KUCHYNĚ

Tradice a zvyky jsou předávány z generace na generaci a jsou kulturním dědictvím každé země. S tradicemi je propojena také gastronomie a pro ni typické pokrmy.

MASOPUST - tak bylo kdysi dávno nazýváno období mezi svátkem Tří králů až do Popeleční středy. Dnes pod pojmem masopust rozumíme třídenní lidový svátek před Popeleční středou. Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená něco jako „dát sbohem masu“ než začne půst. Toto období se vyznačuje pořádáním průvodu masek, lidovými zábavami a veselicemi. Masopust byl zakončen tradičním „pochováním basy“ o půlnoci před popeleční středou. Pochování basy symbolizovalo na 40 dní konec veselí a radovánek.

Masopustní pokrmy byly poznamenány nadcházející postní dobou. Lidé si chtěli vynahradit dlouhý postní čas, který je čekal, a tak se dá říct, že si v tuto dobu dopřávali dobrého jídla. Typickými masopustními pokrmy jsou – koblihy, boží milosti, zabijačkové speciality /jelita, jitrničky, vepř. koleno/, houbový nebo škvarkový kuba.

POPELEČNÍ STŘEDA a POSTNÍ OBDOBÍ - tímto dnem začíná 40 denní postní období, které je přípravou na Velikonoce. Pro křesťany je popeleční středa dnem přísného půstu od masa z teplokrevných zvířat. Hlavní zásadou postní doby je střídmost, jak v jídle, tak v zábavě. Mezi postní jídla patří: luštěninové polévky, chlupatý knedlík s cibulkou, bramborák, různé kaše a placky, rybí pokrmy.


10. 2. 2016 Jsme v naší školní kuchyni připravili pro naše strávníky 600 masopustních smažených vdolečků.
Všichni si pochutnali, neboť se po nich "zaprášilo"!

Aktuality, novinky
23/112019
Online objednávání stravy - Vážení žáci, rodiče a strávníci, jelikož od 1. 12. 2019 přechází jídelny MŠ a ZŠ na online systém objednání stravy, vyvěsili jsme na webu podrobné návody. Naleznete je v záložce Školní jídelna - Objednání stravy návody.
Nejlépe nás poznáte z našich galerií »
Krátce o naší škole Základní škola a Mateřská škola ve Spálově je charakteristická svým klidným až rodinným prostředím a svými podmínkami je otevřena všem dětem a žákům i z blízkého okolí...
Buďte s námi v kontaktu Základní škola Spálov, Spálov 1, 74237 Spálov

Vedení školy:
Tel. : 556 729 682, 727 919 528
Vedoucí školní jídelny:
Tel.: +420 556 729 692
Učitelky mateřské školy:
Tel: 556 729 681, 727 919 518

Základní škola Spálov - 2014 Admin