20.11.2016 - Tradiční kuchyně III.

ČESKÉ ZVYKY, TRADICE a KUCHYNĚ – tentokrát podzimní

Život našich předků byl protkán mnoha církevními i světskými svátky, tradicemi a obyčeji.

Znáte ty podzimní?
Vybíráme alespoň některé z nich.

Podzimní období začínalo svátkem sv. Václava - 28. září. Svatý Václav je nejen hlavním patronem českých zemí, ale také patronem vinařů a pivovarníků. Na jeho počest se v celé zemi konaly slavnostní mše, poutě a posvícení. Hospodyně pekly posvícenské koláče a v některých oblastech chystaly výslužky pro průvod čeledínů a děveček.
Se svátkem sv. Václava se pojí i řada pranostik:
„Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.“
„Svatý Václav praví: Pusťte krávy do otavy.“
V novodobé historii je tento den také státním svátkem a Dnem české státnosti.

Jednou z nejznámějších podzimních událostí je svátek sv. Martina. V českých zemích připadá na den 11. listopadu a je s ním spojena hned celá řada tradic a pranostik.
Čeledníkům končila roční služba, dostávali výplatu a museli si hledat službu novou, nebo získali smlouvu na další rok. I obec v  tento den uzavírala nové smlouvy s obecním úřadem či ponocným. Konaly se výroční trhy, poutě a posvícení.
Rodiny a přátelé se scházeli u jednoho stolu, aby si pochutnali na martinské huse a martinských rohlíčcích. Hostiny bývaly bohaté a tučné a po nich následoval šestitýdenní předvánoční půst.
Do současnosti přetrvalo očekávání „příjezdu Martina na bílém koni“/první sníh/, první ochutnávka mladého tzv. Svatomartinského vína z podzimní sklizně, martinské pečivo a jak jinak – i martinská husa. A proč martinská? Existují dvě legendy, jak k tomuto spojení došlo.

První vypráví o tom, že husy sv. Martina rušily při kázání a zato odpykávají svůj trest na pekáči.
Podle druhé legendy se sv. Martin /ze skromnosti/ schoval před volbou biskupa do hejna hus. Husy ho však svým kejháním prozradily, a tak musel Martin biskupský úřad přijmout.

V současné době téměř v každé restauraci probíhají Svatomartinské hody, kde je hlavním chodem pečená husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem.
A takové menu připravila i naše jídelna pro naše milé strávníky.

Dobrou chuť!