07.11.2017 - Září 2017 - O domečku v lese

Milí rodiče,

čas nám běží jako voda a září nám skončilo a my s dětmi máme za sebou kus práce a radosti.

Nejdříve jsme se poznali, seznámili se vzájemně a také poznali prostory školky a blízkého okolí.

Vytvořili jsme si pravidla, která máme vyvěšena na dveřích třídy, abychom je měli na očích, a snažíme se je co nejlépe dodržovat. Zatím to chce hodně práce, ale nám se to jistě podaří.

Měsícem září nás provázela pohádka „O domečku v lese“ – pro vás rodiče, bych ji přiblížila jako známou pohádku O budce, ale máme tady hodného medvěda, který se smíří s tím, že v domečku není místo, smutně odejde a nechá zvířátka spokojeně žít v domečku. Do naší pohádky vstoupil i náš nový kamarád skřítek, kterého děti po dlouhém uvažování pojmenovaly Otík. Otík má v naší školce svou peřinku, ale ještě je smutný, protože nemá postýlku.

Adaptace nových dětí je letos trošku složitější, protože děti, které v klidu nastoupily, začaly plakat na konci měsíce, a tak se snažíme ze všech sil, abychom my paní učitelky dětský pláč slyšely co nejméně, ale není to jednoduché, když je dětem smutno po mamince.

Společně s dětmi jsme se učili posloupnost pohádky a některá slova si vytleskávali a vyťukávali na dřívka. Převyprávěli jsme si pohádku podle obrázků, „četli“ ji jako malované čtení. Také jsme si ji dramatizovali - to se dětem hodně líbilo. Vymýšleli jsme vlastnosti zvířátek, tvořili protiklady, určovali první hlásku ve slově. Zahráli jsme si domino, loto, bingo. Hledali jsme cestičky zvířátek, určovali více a méně. Řadili jsme nejen zvířátka podle velikosti, hledali stíny a mnoho dalších aktivit.

Starší děti navštívily KUKUŘIČNÉ BLUDIŠTĚ v Hranicích a všichni společně jsme jeli na divadelní představení do Oder s názvem Smolíček. Je úžasné vidět, že se děti soustředí na děj, těší se do divadla a pěkně si to užívají. Jsme rádi, že divadelních představení v tomto roce bude více.

Tvořili jsme čajové medvědy, domečky pro zvířátka, deštníky s počty. Učili se písničku „Měl jsem myšku tanečnici“, a několik básniček „Uvítací, Žabka, Medvěd“. Četli jsme si před spaním z knihy „Byla jednou koťata“ a začali jsme číst další „Naši trpaslíci“.

Báječně jsme si užívali krásných dnů v lesíku a těch horších zase na procházkách za poznáním Spálova. Pustili jsme se z radostí do další pohádky, která nás provází podzimem, ale o tom zase až příště.

Přejeme Vám krásné dny,

paní učitelky ze Sluníček