Úvod > Kontakty > Pedagogický sbor - Montessori > Další pedagogové

Další pedagogové

Mgr. et Mgr. Renata Nováková

Vystudovala jsem Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a před nástupem na první mateřskou dovolenou jsem 3 roky pracovala ve středisku ekologické výchovy na Lesích hl. m. Prahy. V průběhu práce a dokončování studia jsem absolvovala akreditovaný kurz montessori pedagogiky pro věk 3-9 let a získávala první zkušenosti. Na kurz jsem nastoupila, abych se dozvěděla, jak v budoucnu vychovávat a vzdělávat své vlastní děti a v jeho průběhu jsem žasla nad tím, jak vše bylo praktické a využitelné v každodenním životě. V současnosti mám za sebou 5 let praxe na montessori školách 1. stupně a dokončuji posledním rokem učitelství pro 1. stupeň na PedF UK.

Mám dva syny a s rodinou žijeme v Hradci nad Moravicí, odkud dojíždím do Spálova. Na svoji profesi nedám dopustit, rostu spolu s dětmi a nadšení a otevřenost mi pomáhají stále bourat staré a vytvářet si nové představy o vzdělávání. Naplňuje mě práce se staršími dětmi a možná z toho důvodu jsem dostala na starost třídu 2. trojročí. Své žáky učím nejraději o přírodě, jezdím s nimi na exkurze a chodím do přírody. Využívám také metod čtení a psaní ke kritickému myšlení a prvky Hejného matematiky.

Montessori pedagogika mě velmi oslovila netradičním celistvým přístupem k výchově a vzdělávání. Líbí se mi, že kombinací různých přístupů a metod děti nalézají vlastní cestu k dosažení vzdělávacích cílů a že dělají pokroky na základě svých zkušeností a prožitků. Žáci u nás ve třídě se učí, jak sami sebe vzdělávat, řeší samostatně problémy a jsem přesvědčena, že budou připraveni pro život mimo školu. To nejdůležitější je pro mě svoboda ve vzdělávání, která umožňuje nejen žákům, ale i učiteli projevit tvořivý potenciál, který se stává hnací silou a motivací k tomu, abychom si lásku k vědění osvojili na celý život.

Paní Renata Nováková je momentálně na rodičovské dovolené.

Mgr. Kristýna Šmatelková

V období svého dětství jsem měla štěstí na samé dobré a skvělé učitele. To bylo důvodem, proč jsem se i já stala učitelkou. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v Brně a po ní jsem nastoupila na základní školu ve Spálově, kde jsem učila 5 let. Po mateřské dovolené, při které jsem absolvovala akreditovaný kurz montessori pedagogiky pro věk 6-12 let, jsem nastoupila opět do spálovské školy, ale nyní do montessori sekce.

Na montessori se mi líbí, že můžu k dětem přistupovat individuálně - každý pracuje na své úrovni a nikoho nemusím s nikým srovnávat a hodnotit. Můžu dětem nabídnout pomůcky, díky kterým zapojují více smyslů (hmat, sluch...) a učivo lépe zažijí a pochopí. Díky systému montessori mohu vést žáky k větší samostatnosti a zodpovědnosti za jejich učení a vzdělání. A to mi dává smysl.

Paní Kristýna Šmatelková je momentálně na rodičovské dovolené.

Bc. Jana Kadlčková

Jsem absolventkou Střední pedagogické školy v Krnově, obor vychovatelství. Přestože jsem introvertního založení, k mým předpokladům pro práci s dětmi patří empatie a trpělivost. Pedagogické zkušenosti jsem získala nejen při práci ve školní družině, ale také při výuce hudební, tělesné a výtvarné výchovy, rovněž jsem pracovala jako asistent pedagoga v malotřídní škole. K mé nejdelší pedagogické praxi patří práce vychovatelky v dětském domově. V roce 2015 jsem si doplnila vzdělání o akreditované studium speciální pedagogiky a zároveň i bakalářské studium oboru vychovatelství na Ostravské univerzitě.

K alternativnímu přístupu ve vzdělávání mě přivedl můj syn, protože s nástupem do 1.třídy začal mít potíže, které mě dovedly k poznání montessori metody. Zjistila jsem, že tento způsob vzdělávání je pro mě i mého syna velmi přínosný. Nejvíce se mi na montessori metodě líbí, že každé dítě může pracovat svým tempem a není zbytečně stresováno a tlačeno k něčemu, co mu nedělá dobře. Zároveň se může bez obav projevit a není omezováno ve svých kreativních nápadech. Ve svém volném čase se věnuji józe, port de bras, fittnes boxu, plavání, vycházkám do přírody a sborovému zpěvu. V současné době se chystám absolvovat montessori kurz.

Paní Jana Kadlčková je asistentkou ve třídě 1. C a také vychovatelkou ve  školní družině – montessori oddělení.

Jana Kadlčková